Vážení pacienti, klienti a zájemci a o mé služby,
od září 2024 budu nastupovat na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou. Na dobu neurčitou proto přerušuji fyzio praxi. Níže na této stránce najdete několik odkazů s tipy na kolegy/ně, případně mě můžete kontaktovat s dotazem na doporučení na e-mailu janafyzio@gmail.com (pouze Olomoucký kraj).
Děkuji Vám za vloženou důvěru a budu se těšit na viděnou třeba někdy později 🙂
Fyzioterapie je zdravotnický obor zaměřený na prevenci, diagnostiku a terapii poruch funkce pohybového aparátu. Je součástí komplexnějšího oboru rehabilitace a někteří fyzioterapeuti se úžeji specializují (např. neurorehabilitace, dětská fyzioterapie, podiatrie, urologická a gynekologická fyzioterapie…). Já se nejvíce vzdělávám v tématech urogynekologické, respirační (dechové) a ortopedické fyzioterapie, které jsou často vzájemně propojeny. Při práci s pánví a pánevním dnem nesmím opomíjet kloub kyčelní, bederní a křížovou páteř. Ženy mnohdy dýchají mělce, horním hrudním stereotypem a nezapojují dostatečně bránici. A taková metoda Ludmily Mojžíšové hodně stojí na mobilizacích žeber kvůli projekci tzv. vertebroviscerálních vztahů – velmi zjednodušeně, díky celé řadě nervů vycházejících z míchy a jejich reflexní provázanosti se vzájemně mohou ovlivňovat i vzdálené segmenty. Například blokády páteře mohou způsobovat nedostatečnou funkci nějakého orgánu, problém v orgánu může způsobovat nějaké dráždění na kůži, jeden zkrácený sval může vést k blokádě kloubu a problém se dále řetězí do vzdálenějších segmentů atd. Proto se nedivte, když u Vás bude fyzioterapeut/ka pracovat například s chodidly, s hrudníkem nebo krční páteří. Má to důvod
Označuji se za fyzioterapeutku s přesahem. Mimo fyzioterapie se věnuji také komplexní prekoncepční péči, řešení menstruačních potíží, problematice návratu plodnosti po porodu, učím ženy číst v cyklech pomocí symptotermální metody a vyučuji na Univerzitě Palackého. V praxi pracuji podobně jako jiní fyzioterapeuti se širokým spektrem pacientů s různými diagnózami a bolestivými stavy, nejčastěji jde o problémy s klouby, zády, svaly, pracuji s poruchami funkce a bolestmi v oblasti dna pánevního žen i mužů, s páry přejícími si otěhotnět, jizvami a srůsty, endometriózou, po porodu, … Poskytuji také respirační fyzioterapii.
Jak se objednat ke mně?
Od července 2024 jsem působila jako fyzioterapeutka v prostorách FyzioMove s.r.o. na adrese Balbínova 15, Olomouc – Hejčín. Prostory jsou bezbariérové, dostupnost vlakem a MHD (bus 10, 12, 18, 20, 21 a další). Před budovou je vyvýšený PARKING ZDARMA pro klienty. NYNÍ MATEŘSKÁ/RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ.
Jak se dostat na fyzioterapii?
V ČR (na Slovensku neznám zdrav. systém) máte dvě možnosti, jak se dostat k fyzioterapeutovi. Třetí možnost je pak lázeňská léčba, event. rehabilitační centra, ústavy, tam Vás odesílá ošetřující lékař na několikatýdenní stacionární pobyt.
Cesta samoplátce – hradíte si plnou částku dle ceníku pracoviště, spíše dostanete dřívější termín, někdy i akutně do 24 hodin. I když jdete „sami za sebe“, je vhodné přinést nějakou lékařskou zprávu, aby terapeut věděl více o Vašem zdravotním stavu, mnozí to ale nevyžadují.
Cesta s úhradou fyzioterapeutické péče pojišťovnou, tzv. „na pojišťovnu“ – potřebujete vyšetření a doporučení minimálně jedním lékařem, který vystaví FT poukaz (rehabilitační, praktik, gynekolog, ortoped, neurolog, …). Někdy sídlí lékaři přímo v rehabilitačních centrech, na poliklinikách. Až máte poukaz, tak máte 7 DNÍ na to, abyste si našli pracoviště, kam budete chodit a kde se objednáte (stačí, aby Vás měli v kalendáři, aby o Vás věděli, často jsou objednávací doby dlouhé, takže týdenní platnost poukazu neznamená, že do týdne půjdete na první terapii).
POZOR, nesmí to být poukaz K, pokud ho máte, musíte k rehabilitačnímu lékaři… někteří lékaři jen nevědí, že mohou vypsat i FT poukaz, jiní nemají tiskopis, anebo opravdu chtějí, aby Vás viděl ještě jiný specialista… doporučuji se na to připravit a klidně přijít s prázdným vytištěným FT poukazem, stačí ho vypsat ručně ze strany lékaře: https://vzp.cz/…/vzp-06ft-poukaz-na-vysetreni-osetreni.pdf
DŮLEŽITÉ!! Pokud se objednáváte s poukazem, pracoviště musí mít smlouvu s Vaší pojišťovnou, jinak si péči hradíte sami anebo hledáte dál. Pro mnoho menších rhb. center a živnostníků je velmi náročné takovou spolupráci získat, není jejich vina, že smlouvy nemají, o smlouvě rozhoduje pojišťovna, anebo o smlouvu nežádají, protože by to pro ně bylo finančně velmi ztrátové, nemějte jim to za zlé.Příklad vyplnění FT poukazu (samozřejmě + Vaše jméno, RČ, diagnóza, razítko a podpis lékaře):
Jak si najít fyzioterapeuta/tku se zaměřením na uro-gynekologickou problematiku?
- Ideálně hledejte ve svém okolí, zkuste hledat v prohlížeči jméno Vaší obce/města a „rehabilitace“ „fyzioterapie“ „cvičení pánevního dna“ „gynekologická fyzioterapie“ „metoda Mojžíšové“
- Podle doporučení známých
- Pokud chcete přímo gynekologickou fyzioterapii, tak se dívejte na web pracoviště nebo jim zavolejte, ptejte se na specializaci, zda to dělají, zda má někdo kurz na práci s pánevním dnem, … podle toho, co hledáte.
Pomoci Vám mohou tyto odkazy, ale ZDALEKA!! tam nejsou všichni fyzioterapeuti věnující se problematice:
- MAAT centrum, Mgr. Lenka Chuchutová a seznam absolventů jejích kurzů v terapii endometriózy: https://maatcentrum.cz/maat-centrum-spolupracujeme/
- Mgr. Michaela Havlíčková a seznam absolventů jejích kurzů v terapii pánevního dna, endometriózy a těhotných (vlevo je menu s rozcestníkem po krajích ČR a SVK): http://rehamyst.cz/absolventi/
- Centrum Rehaspring a mapa terapeutů metody Palaščák Pelvic Approach (PPA): https://www.ppapelvic.com/mapa-ppa-specialistu/
- MAPOTIC – terapeuti pánevního dna: https://www.mapotic.com/fyzioterapeuti-venujici-se…
- MAPOTIC – terapeuti věnující se těhotným: https://www.mapotic.com/sit-fyzioterapeutu-venujicich-se…
- Mapa Aničky Novákové zahrnuje jak fyzioterapeuty, tak pohybové specialisty: https://pecepoporodu.cz/mapa-odborne-pomoci/
Práci s pánevním dnem se můžete učit i od pohybových specialistů, fitness instruktorů, anebo i lektorů jiných zaměření. Jejich vzdělání může být velmi rozličné. Zejména pokud nemají zdravotnické vzdělání, neměli by legislativně pracovat s osobami „nemocnými“, se zdravotními problémy, ale pouze se zdravými v rámci prevence. Můžete narazit na velmi šikovné lektory nezdravotníky, o tom žádná!
Například Škola pánevního dna fyzioterapeutky Renaty Sahani je otevřená všem zájemcům, mezi lektory najdete fyzioterapeutky a také další osoby různých zaměření, tak ji zde zmiňuji závěrem tohoto dokumentu o fyzioterapii: https://skolapanevnihodna.cz/lektorky/kurzy-lektorek/praha/. Dále mapa Aničky Novákové zahrnuje jak fyzioterapeuty, tak pohybové specialisty: https://pecepoporodu.cz/mapa-odborne-pomoci/ .