Fyzioterapie


Fyzioterapie je zdravotnický obor zaměřený na prevenci, diagnostiku a terapii poruch funkce pohybového aparátu. Je součástí komplexnějšího oboru rehabilitace a někteří fyzioterapeuti se úžeji specializují (např. neurorehabilitace, dětská fyzioterapie, podiatrie, urologická a gynekologická fyzioterapie…). Já se nejvíce vzdělávám v tématech urogynekologické, respirační (dechové) a ortopedické fyzioterapie, které jsou často vzájemně propojeny. Při práci s pánví a pánevním dnem nesmím opomíjet kloub kyčelní, bederní a křížovou páteř. Ženy mnohdy dýchají mělce, horním hrudním stereotypem a nezapojují dostatečně bránici. A taková metoda Ludmily Mojžíšové hodně stojí na mobilizacích žeber kvůli projekci tzv. vertebroviscerálních vztahů – velmi zjednodušeně, díky celé řadě nervů vycházejících z míchy a jejich reflexní provázanosti se vzájemně mohou ovlivňovat i vzdálené segmenty. Například blokády páteře mohou způsobovat nedostatečnou funkci nějakého orgánu, problém v orgánu může způsobovat nějaké dráždění na kůži, jeden zkrácený sval může vést k blokádě kloubu a problém se dále řetězí do vzdálenějších segmentů atd. Proto se nedivte, když u Vás bude fyzioterapeut/ka pracovat například s chodidly, s hrudníkem nebo krční páteří. Má to důvod 😊

Označuji se za fyzioterapeutku s přesahem. Mimo fyzioterapie se věnuji také komplexní prekoncepční péči, řešení menstruačních potíží, problematice návratu plodnosti po porodu, učím ženy číst v cyklech pomocí symptotermální metody a vyučuji na Univerzitě Palackého. V praxi pracuji podobně jako jiní fyzioterapeuti se širokým spektrem pacientů s různými diagnózami a bolestivými stavy, nejčastěji jde o problémy s klouby, zády, svaly, pracuji s poruchami funkce a bolestmi v oblasti dna pánevního žen i mužů, s páry přejícími si otěhotnět, jizvami a srůsty, endometriózou, po porodu, … Poskytuji také respirační fyzioterapii.

Objednání na fyzioterapii ke mně:

Od poloviny září 2023 působím na pracovišti Mobilní fyzioterapie v Aplikačním centru BALUO, Letiště 32, Olomouc. Prostory jsou bezbariérové, dobrá dostupnost MHD (bus 26, tram 2, 7, U), parking je v celém areálu zdarma (velké parkoviště za budovou AC Balua směr letiště). V přízemí je bistro/kavárna.

Objednávání je možné telefonicky: 739 55 33 78, e-mailem na janafyzio(at)gmail.com nebo si můžete rovnou vybrat termín v rezervačním systému (nabízí termíny cca. měsíc dopředu). Pokud si nejste jistí, jakou zvolit variantu, napište mi nebo zavolejte.


Jak se dostat na fyzioterapii?

V ČR (na Slovensku neznám zdrav. systém) máte dvě možnosti, jak se dostat k fyzioterapeutovi. Třetí možnost je pak lázeňská léčba, event. rehabilitační centra, ústavy, tam Vás odesílá ošetřující lékař na několikatýdenní stacionární pobyt.

Cesta samoplátce – hradíte si plnou částku dle ceníku pracoviště, spíše dostanete dřívější termín, někdy i akutně do 24 hodin. I když jdete „sami za sebe“, je vhodné přinést nějakou lékařskou zprávu, aby terapeut věděl více o Vašem zdravotním stavu, mnozí to ale nevyžadují.

Cesta s úhradou fyzioterapeutické péče pojišťovnou, tzv. „na pojišťovnu“ – potřebujete vyšetření a doporučení minimálně jedním lékařem, který vystaví FT poukaz (rehabilitační, praktik, gynekolog, ortoped, neurolog, …). Někdy sídlí lékaři přímo v rehabilitačních centrech, na poliklinikách. Až máte poukaz, tak máte 7 DNÍ na to, abyste si našli pracoviště, kam budete chodit a kde se objednáte (stačí, aby Vás měli v kalendáři, aby o Vás věděli, často jsou objednávací doby dlouhé, takže týdenní platnost poukazu neznamená, že do týdne půjdete na první terapii);
– POZOR, nesmí to být poukaz K, pokud ho máte, musíte k rehabilitačnímu lékaři… někteří lékaři jen nevědí, že mohou vypsat i FT poukaz, jiní nemají tiskopis, anebo opravdu chtějí, aby Vás viděl ještě jiný specialista… doporučuji se na to připravit a klidně přijít s prázdným vytištěným FT poukazem, stačí ho vypsat ručně ze strany lékaře: https://media.vzpstatic.cz/media/Default/tiskopisy/vzp-06ft-poukaz-na-vysetreni-osetreni-ft-verze-a5.pdf?

DŮLEŽITÉ!! Pokud se objednáváte s poukazem, pracoviště musí mít smlouvu s Vaší pojišťovnou, jinak si péči hradíte sami anebo hledáte dál. Pro mnoho menších rhb. center a živnostníků je velmi náročné takovou spolupráci získat, není jejich vina, že smlouvy nemají, o smlouvě rozhoduje pojišťovna, anebo o smlouvu nežádají, protože by to pro ně bylo finančně velmi ztrátové, nemějte jim to za zlé.Příklad vyplnění FT poukazu (samozřejmě + Vaše jméno, RČ, diagnóza, razítko a podpis lékaře):

Jak si najít fyzioterapeuta/tku se zaměřením na uro-gynekologickou problematiku?

• ideálně hledejte ve svém okolí, zkuste hledat v prohlížeči jméno Vaší obce/města a „rehabilitace“ „fyzioterapie“ „cvičení pánevního dna“ „gynekologická fyzioterapie“ „metoda Mojžíšové“
• podle doporučení známých
• pokud chcete přímo gynekologickou, tak se dívejte na web pracoviště nebo jim zavolejte, ptejte se na specializaci, zda to dělají, zda má někdo kurz na práci s pánevním dnem, … podle toho, co hledáte.

Pomoci Vám mohou tyto odkazy, ale ZDALEKA!! tam nejsou všichni fyzioterapeuti věnující se problematice:

MAAT centrum, Mgr. Lenka Chuchutová a seznam absolventů jejích kurzů v terapii endometriózy: https://maatcentrum.cz/maat-centrum-spolupracujeme/

Mgr. Michaela Havlíčková a seznam absolventů jejích kurzů v terapii pánevního dna, endometriózy a těhotných (vlevo je menu s rozcestníkem po krajích ČR a SVK): http://rehamyst.cz/absolventi/

Centrum Rehaspring a mapa terapeutů metody Palaščák Pelvic Approach (PPA): https://www.ppapelvic.com/mapa-ppa-specialistu/

MAPOTIC – terapeuti pánevního dna: https://www.mapotic.com/fyzioterapeuti-venujici-se…

MAPOTIC – terapeuti věnující se těhotným: https://www.mapotic.com/sit-fyzioterapeutu-venujicich-se…

Práci s pánevním dnem se můžete učit i od pohybových specialistů, fitness instruktorů, anebo i lektorů jiných zaměření. Jejich vzdělání může být velmi rozličné. Zejména pokud nemají zdravotnické vzdělání, neměli by legislativně pracovat s osobami „nemocnými“, se zdravotními problémy, ale pouze se zdravými v rámci prevence. Můžete narazit na velmi šikovné lektory nezdravotníky, o tom žádná! 😉 Například Škola pánevního dna fyzioterapeutky Renaty Sahani je otevřená všem zájemcům, mezi lektory najdete fyzioterapeutky a také další osoby různých zaměření, tak ji zde zmiňuji závěrem tohoto dokumentu o fyzioterapii: https://skolapanevnihodna.cz/lektorky/kurzy-lektorek/praha/. Dále mapa Aničky Novákové zahrnuje jak fyzioterapeuty, tak pohybové specialisty: https://pecepoporodu.cz/mapa-odborne-pomoci/ .