Fyzioterapie

STOP STAV PRO NOVÉ KLIENTY: Klienti, kteří u mě již aspoň 1x byli nebo již mají rezervovaný termín, mohou objednávat nové schůzky. NOVÍ ZÁJEMCI O FYZIOTERAPII mi mohou napsat nebo zavolat, poznačím si Vás jako náhradníky. DOPORUČUJI v případě potřeby kontaktovat kolegyně: Mgr. Elišku Drábkovou (Fyziomed, Olomouc), Mgr. Alexandru Křížovou (Olomouc, www.slaskouksobe.cz), Mgr. Javůrkovou a Mgr. Venkrbcovou (FyzioHelp, Olomouc), Mgr. Janu Vaculíkovou (Hranice, www.zenskafyzioterapeutka.cz)… další kontakty v mapách dole na této stránce.

Fyzioterapie je zdravotnický obor zaměřený na prevenci, diagnostiku a terapii poruch funkce pohybového aparátu. Je součástí komplexnějšího oboru rehabilitace a někteří fyzioterapeuti se úžeji specializují (např. neurorehabilitace, dětská fyzioterapie, podiatrie, urologická a gynekologická fyzioterapie…). Já se nejvíce vzdělávám v tématech urogynekologické, respirační (dechové) a ortopedické fyzioterapie, které jsou často vzájemně propojeny. Při práci s pánví a pánevním dnem nesmím opomíjet kloub kyčelní, bederní a křížovou páteř. Ženy mnohdy dýchají mělce, horním hrudním stereotypem a nezapojují dostatečně bránici. A taková metoda Ludmily Mojžíšové hodně stojí na mobilizacích žeber kvůli projekci tzv. vertebroviscerálních vztahů – velmi zjednodušeně, díky celé řadě nervů vycházejících z míchy a jejich reflexní provázanosti se vzájemně mohou ovlivňovat i vzdálené segmenty. Například blokády páteře mohou způsobovat nedostatečnou funkci nějakého orgánu, problém v orgánu může způsobovat nějaké dráždění na kůži, jeden zkrácený sval může vést k blokádě kloubu a problém se dále řetězí do vzdálenějších segmentů atd. Proto se nedivte, když u Vás bude fyzioterapeut/ka pracovat například s chodidly, s hrudníkem nebo krční páteří. Má to důvod 😊

Označuji se za fyzioterapeutku s přesahem. Mimo fyzioterapie se věnuji také komplexní prekoncepční péči, řešení menstruačních potíží, problematice návratu plodnosti po porodu, učím ženy číst v cyklech pomocí symptotermální metody a vyučuji na Univerzitě Palackého. V praxi pracuji podobně jako jiní fyzioterapeuti se širokým spektrem pacientů s různými diagnózami a bolestivými stavy, nejčastěji jde o problémy s klouby, zády, svaly, pracuji s poruchami funkce a bolestmi v oblasti dna pánevního žen i mužů, s páry přejícími si otěhotnět, jizvami a srůsty, endometriózou, po porodu, … Poskytuji také respirační fyzioterapii.

Jak se objednat ke mně?

Od července 2024 působím jako fyzioterapeutka v prostorách FyzioMove s.r.o. na adrese Balbínova 15, Olomouc – Hejčín. Prostory jsou bezbariérové, dostupnost vlakem a MHD (bus 10, 12, 18, 20, 21 a další). Před budovou je vyvýšený PARKING ZDARMA pro klienty.


Objednávání je možné telefonicky: +420 739 55 33 78, e-mailem na janafyzio(at)gmail.com nebo si můžete rovnou vybrat termín v rezervačním systému (nabízí termíny cca. 2 měsíce dopředu). Noví klienti si mohou z nabídky vybrat termín 55 nebo 85 minut, pokud řeší více témat. Pokud si nejste jistí, jakou zvolit variantu, napište mi nebo zavolejte.

Pracuji jako soukromý poskytovatel zdravotních služeb, terapii si hradí klient, nemám zatím smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Jak se dostat na fyzioterapii?

V ČR (na Slovensku neznám zdrav. systém) máte dvě možnosti, jak se dostat k fyzioterapeutovi. Třetí možnost je pak lázeňská léčba, event. rehabilitační centra, ústavy, tam Vás odesílá ošetřující lékař na několikatýdenní stacionární pobyt.

Cesta samoplátce – hradíte si plnou částku dle ceníku pracoviště, spíše dostanete dřívější termín, někdy i akutně do 24 hodin. I když jdete „sami za sebe“, je vhodné přinést nějakou lékařskou zprávu, aby terapeut věděl více o Vašem zdravotním stavu, mnozí to ale nevyžadují.

Cesta s úhradou fyzioterapeutické péče pojišťovnou, tzv. „na pojišťovnu“ – potřebujete vyšetření a doporučení minimálně jedním lékařem, který vystaví FT poukaz (rehabilitační, praktik, gynekolog, ortoped, neurolog, …). Někdy sídlí lékaři přímo v rehabilitačních centrech, na poliklinikách. Až máte poukaz, tak máte 7 DNÍ na to, abyste si našli pracoviště, kam budete chodit a kde se objednáte (stačí, aby Vás měli v kalendáři, aby o Vás věděli, často jsou objednávací doby dlouhé, takže týdenní platnost poukazu neznamená, že do týdne půjdete na první terapii).

POZOR, nesmí to být poukaz K, pokud ho máte, musíte k rehabilitačnímu lékaři… někteří lékaři jen nevědí, že mohou vypsat i FT poukaz, jiní nemají tiskopis, anebo opravdu chtějí, aby Vás viděl ještě jiný specialista… doporučuji se na to připravit a klidně přijít s prázdným vytištěným FT poukazem, stačí ho vypsat ručně ze strany lékaře: https://vzp.cz/…/vzp-06ft-poukaz-na-vysetreni-osetreni.pdf

DŮLEŽITÉ!! Pokud se objednáváte s poukazem, pracoviště musí mít smlouvu s Vaší pojišťovnou, jinak si péči hradíte sami anebo hledáte dál. Pro mnoho menších rhb. center a živnostníků je velmi náročné takovou spolupráci získat, není jejich vina, že smlouvy nemají, o smlouvě rozhoduje pojišťovna, anebo o smlouvu nežádají, protože by to pro ně bylo finančně velmi ztrátové, nemějte jim to za zlé.Příklad vyplnění FT poukazu (samozřejmě + Vaše jméno, RČ, diagnóza, razítko a podpis lékaře):

Jak si najít fyzioterapeuta/tku se zaměřením na uro-gynekologickou problematiku?

  • Ideálně hledejte ve svém okolí, zkuste hledat v prohlížeči jméno Vaší obce/města a „rehabilitace“ „fyzioterapie“ „cvičení pánevního dna“ „gynekologická fyzioterapie“ „metoda Mojžíšové“
  • Podle doporučení známých
  • Pokud chcete přímo gynekologickou fyzioterapii, tak se dívejte na web pracoviště nebo jim zavolejte, ptejte se na specializaci, zda to dělají, zda má někdo kurz na práci s pánevním dnem, … podle toho, co hledáte.

Pomoci Vám mohou tyto odkazy, ale ZDALEKA!! tam nejsou všichni fyzioterapeuti věnující se problematice:

Práci s pánevním dnem se můžete učit i od pohybových specialistů, fitness instruktorů, anebo i lektorů jiných zaměření. Jejich vzdělání může být velmi rozličné. Zejména pokud nemají zdravotnické vzdělání, neměli by legislativně pracovat s osobami „nemocnými“, se zdravotními problémy, ale pouze se zdravými v rámci prevence. Můžete narazit na velmi šikovné lektory nezdravotníky, o tom žádná!
Například Škola pánevního dna fyzioterapeutky Renaty Sahani je otevřená všem zájemcům, mezi lektory najdete fyzioterapeutky a také další osoby různých zaměření, tak ji zde zmiňuji závěrem tohoto dokumentu o fyzioterapii: https://skolapanevnihodna.cz/lektorky/kurzy-lektorek/praha/. Dále mapa Aničky Novákové zahrnuje jak fyzioterapeuty, tak pohybové specialisty: https://pecepoporodu.cz/mapa-odborne-pomoci/ .